Blog

3D Seramik Kaplama

3D Seramik Kaplama

Seramik kaplamalar genellikle zemin ve ıslak mekan duvarlarında kullanılmaya alıştığımız yapı malzemeleri olarak bilinir. Ancak çok eskiden beri süslemede özellikle değerli yapıların dış cephelerinde ,lobiler ve toplantı mekanlarının duvarlarında da rölyef olarak kullanılmıştır.

 Seramik Karo Bambu

3d seramik kaplamalar son yıllarda seramik sanayinin hızlı gelişimi, inşaat sektöründeki hızlı yükseliş turizmin canlanması ile otel ve restoranların sayısındaki artışla beraber  iç mekan tasarımlarında yeni konseptlerin oluşmasına , iç dizayn sektörünün gelişmesine ve yatırımcıların da bu konuya ilgi göstermeleri ile birlikte üç boyutlu seramikler yapıların iç mekanlarına girmeye başlamıştır.

 El Yapımı Seramik Yaprak 

Özellikle restaurantların bar önü ve bar arkalarında oturma alanlarının duvarlarında, mutfaklarda hatta banyolarda sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Çoğunlukla tamamen el yapımı veya yarım el yapımı olarak üretilen üç boyutlu seramik duvar kaplamaları çok çeşitli model ve renk alternatifleriyle firmamızın koleksiyonunun önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Ürünlerimizle ilgili en yeni ve en güncel haberleri instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Instagram'da Bizi Takip Edin

3D Duvar Kaplama Nasıl Üretilir?

Duvar seramik kaplama, ham maddesi kil(toprak) olan seramik çeşitli şekillerde ve fonksiyonlarda neredeyse tarihin başlangıcından beri hayatımıza girmiştir. Seramik hayatımızda bardak,çanak ve diğer ev eşyalarının yanı sıra yer ve duvar kaplaması olarak da önemli ölçüde kullanılmaktadır.

Seramik çamuru belirli kalıplardaki modellere dökülerek verilmek istenen desen ve doku elde edilir.

 Ocean El Yapımı Seramik Kaplama

Kalıplardan çıkartılan ham haldeki üç boyutlu seramikler kurutulmak üzere belirlenen kuruma alanlarında muhafaza edilmektedir.  Daha sonra kuruyan ham haldeki üç boyutlu seramik karolar pişirilmek üzere yüksek dereceli fırına verilir.Belirli bir süre fırında pişen seramik karoların bu işlem ile emme kat sayıları belirli oranda düşürülmektedir. Fakat ürünün ham maddesi seramik olduğundan dolayı emme kat sayıları porselen karolardaki gibi çok fazla düşük değildir.

 Altıgen Seramik Hardal

Fırında pişirilen üç boyutlu seramik kaplamalar sırlanmak üzere özel sır odasına alınmaktadır. İstenilen rengin yakalanması için her seramiğin toprak cinsine göre daha önceden reçete çalışmaları yapılmıştır. Pişirilen ham haldeki bisküvi dediğimiz bu ürünler  belirlenen renk reçetelerine göre sırlanmaktadır.(renklendirilmektedir) Sırlanan bu ürünler reçetede belirlenen fırın derecesine göre tekrar pişirilmektedir. Renk reçetesine göre sırlanıp pişirilen üç boyutlu seramik  karolar fırın soğuduktan sonra mamul olarak elde edilir.

 

Bizimle İletişime Geçin

3D Seramik Kaplamaların Özellikleri Nelerdir?

Duvar kaplama seramiğini yer kaplama seramiğinden ayıran en önemli fark bisküvisinin daha yüksek ısıda pişirilip basınca ve çekmeye daha dirençli hale getirilmiş olmasıdır. Bu nedenle çoğunlukla zemin kaplama seramiği duvar kaplama seramiğinden daha kalın ve daha serttir. Bunun yanı sıra zemin kaplama seramiğinin sır yapısı duvar kaplama seramiğinin sır yapısına göre sürtünme katsayısı yüksek ve serttir. Bu özellik zemin kaplama seramiğine yüksek dayanım kazandırmaklar beraber, renk ve derinlik çeşitliliği olarak da handikaplar içermektedir. Duvar kaplama seramiğinde daha canlı ve derinlikli renkler oluşturabilirken yer seramiği bu konuda daha sınırlı çeşitliliğe sahiptir. Duvar kaplama ile ilgili çeşitlerimiz için burayı tıklayın.

 El Yapımı Seramik Suga

3D Seramik Kaplamalar Nasıl Döşenmektedir?

Üç boyutlu seramik kaplamalar uygulama yapılırken uygulanacak alanın mastarının çok iyi alınmış olması gerekmektedir. Mastarı düzgün alınmayan uygulama alanlarında ürünlerin üzerindeki desenler birbirini takip etmekte zorlanacak ve zeminden kaynaklanan bu problem ürüne atfedilebilmektedir. Bundan dolayı uygulanacak  alanın düzgün ve kuru olması gerekmektedir. Ürünler el yapımı olduğundan dolayı kendi içlerinde 1-2 mm farklılıklar olabilmektedir. Bu farklılık el yapımı seramiklerin doğasında olan ve kabul görür bir farktır. Bundan dolayı uygulama yapılacak yerlerde uygulanacak ürünün formuna göre belirli ölçülerde derz aralığı bırakılması gerekmektedir.

 Seramik Karo İstiridye

Ürünler alçıpan veya ahşap gibi bir yüzeye uygulanacaksa, ürünler uygulanmadan evvel bu alanların üzerine emiciliği azaltıcı bir astar (sıvı) sürülmelidir. Aksi taktirde emiciliği yüksek olan alçıpan ve ahşap gibi malzemeler yapıştırıcının tüm tutucu özelliğini emerek uygulanan seramiği bırakır.

Hayatınızın
Her Köşesini
Mozaik ile Renklendirin.

WhatsApp'a yaz
Whatsapp 'a yaz